VRH "B"

Štěňátka od Laji.

04.01.2016 20:08

Stránky narozených štěňátek naší Laji: dobrovodskahvezda.4fan.cz/

Štěňátka

14.11.2015 23:18

Káti dcera Alaja Nádherná Canis Color bude mít brzy štěňátka!

                             Termín porodu je 18.11.2015

VRH "B"

14.01.2014 00:00

DNEŠNÍM DNEM UKONČUJEME CHOVNOST 

NAŠÍ FENKY KÁTI.

 

Všechna štěňátka jsou už v nových domovech!

 

Alík Bojovník svůj boj dnes 26.2.2013 prohrál. Dostal zánět v břiše a následně sepsi. Bohužel musel být uspán.

 

13.2.2013 se nám po dramatickém porodu narodilo pět kluků a dvě hočičky!

Čtyři se narodili doma, tři císařským řezem.

 

Jedna holčička bohužel nepřežila porod a jeden chlapeček zemřel druhý den po císaři.

 

 

 

 

ČESKÝ STRAKATÝ PES

Vítejte na stránkách chovatelské stanice

CANIS COLOR

 

 

Můj strakatý pohled.

 

     Český strakatý pes, neboli strakáč je středně velký, povahově hodně živý a milý pes.  Mohu ho označit za výborného hlídače, ovšem já bych ho nazvala spíše "upozorňovačem". Samozřejmě, že nemůže zastat pozici velkých služebních psů jako jsou například: Němečtí ovčáci, Dobrmani, nebo Rotvajleři. Ty dokáží svou silou zadržet protivníka. Strakáč by protivníka nezpacifikoval, ale svým hlasem by  ho dokázal odradit a vás přivolat.

     Výborně si rozumí s dětmi a jiným domácím zvířectvem. Jsou hodně mazliví a snaží se vám dát lásku všemi možnými i nemožnými způsoby. Nesnášejí samotu. Jsou to společenští psi.

Catja Tyrkys

 

 A jak to vlastně všechno začalo?

 

     Bylo to ještě v době, kdy jsem bydlela v malém panelákovém bytě 2+0 s manželem, dvěmi dětmi a rotvajleří dámou Kerynou (30.března jí už bude 13 let). S Kerynou jsem mnoho let cvičila agility a přestože byla velmi šikovná, chtěla jsem si k ní ještě pořídit středně velkého psa, který by ve sportu pokračoval. Tehdy se mi dostal do ruky obrázek psa, úžasného vořecha a jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že je to tzv. papíráč. Zamilovala jsem se a to až tak, že jsem si začala shánět různé informace o tomto plemeni. Jaké bylo mé zklamání, když jsem zjistila, že se téměř nedá sehnat štěně. A navíc jsem sháněla štěně do malého bytu, přecpaného lidmi a obrovským psem, bez vědomí manžela :)). Nakonec jsme se domluvili, že si strakáče pořídit můžu, ale až se přestěhujeme do domku. Trvalo mi dva roky, než jsem si Catju pořídila a z toho mi rok trvalo, než jsem sehnala štěně :). A teď jich možná budu mít doma kopici :)). 
     Catja vyrůstala mezi třemi rotvajlerkami (máma a dvě dcery). Jedna z nich "Keryna" s námi žila šest let v malém bytě. Když jsme si přivedli domu strakajdu, tak jí láskyplně vychovala a tak trochu jí vychovává dodnes. Jejich hrátky někdy vypadají strašlivě. Ovšem Catja od Keryny neměla nikdy ani škrábanec.
Jak vzniklo toto zajímavé plemeno?

 

     Český strakatý pes (dříve Horákův laboratorní pes) vznikl záměrným šlechtěním pro potřeby Biologického ústavu ČSAV v Praze, uskutečněným známým kynologem Františkem Horákem. V roce 1954 zkřížil vlkošedou fenku německého ovčáka se psem podobným foxteriérovi. Fena vrhla 9 štěňat, z nichž jeden pes byl tříbarevný strakáč s hrubší srstí (byl pojmenovám Míša1) a jedna fena také tříbarevná, ale s krátkou srstí (Dáša 6). Oba byli tečkovaní. Časem byl použit krátkosrstý německý ohař, který dal základ vzniku vzácného hnědého zbarvení.

     "Strakáč" je pes střední velikosti. Vyskytuje se ve dvou zbarvení, a to černožlutobílá a hnědožlutobílá s krátkou nebo dlouhou srstí. Je nenáročný na chov. Může se chovat jak v bytě tak na zahradě, pokud má zastřešený kotec a kvalitní boudu.Strakáč je velice vytrvalý, otužilý a nenáročný pes. Hodí se do rodiny s dětmi, které miluje. Je velice inteligentní, zvládne různé psí sporty (agility), ocení dlouhé procházky a je velice vděčný za každou chvilku, kterou může strávit ve společnosti svého páníčka. Osvědčí se i jako dobrý hlídač.

 

Než si pořídíte strakáče, měli by jste dobře uvážit, zda se mu po celý jeho život budete moci věnovat tolik, aby nestrádal.